Ruh Halinizi İyileştirecek Üç Basit Çözüm!

Gönderilme Zamanı10 Ocak 2017 - 19:00
1
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Bazı günler vardır ki, sabah kalktığınız andan itibaren bir mutsuzluk, bir miskinlik, bir isteksizlik çöker ve gün boyu böyle devam eder. Siz öyle olduğunuzdan mıdır, yoksa sizin öyle olmanızın sebebi mi odur bilinmez, hiçbir işiniz yolunda gitmez. Kötü ruh halinin nedeni bakarsınız bir anda yaşanan hormonal değişikliklerdir ya da sadece kapalı bir hava.

Psikologlar yaptıkları araştırmalar sonucunda kimi fiziksel alışkanlıkların ruh halimiz ve duygusal hayatımız üzerinde doğrudan etkileri olduğunu saptamışlar. Dolayısıyla kötü başlayan bir günü iyileştirmek; iyi başlayan bir güne iyi devam etmek; etrafımızdaki mutsuz ya da suratsız insanların etkisinden kurtulmak ya da etkileri altına girmemek için bizlere 3 önemli tavsiyede bulunuyorlar.

1. Dik ve Güçlü Duruş

YAŞAM---Ruh-Halinizi--Duruşumuz, vücudumuzun hormonal yapısını değiştiriyor, hormonal değişim de ruh halimizi etkiliyor. Farklı hormonlar, vücutta farklı etkilere sahipler. Örneğin, kortizol, yani stres hormonu, kanda çoğaldıkça stres seviyemiz de artıyor. Kendine güven hormonu olan testesteron aktif olduğunda ise çok daha güvenli hissediyoruz. Harward Üniversitesi’nden psikolog Amy Cuddy, duruş egzersizleri ile vücuttaki kortizol ve testesteron seviyesinin düzenlenebileceğini söylüyor. Dik duruşun, açık, rahat ve çok alan kapladığını; güçsüz duruşun ise, kapalı, gergin ve vücudu küçük bir alana hapsettiğini anlatıyor. Bilinen deneylerinin birinde, Cuddy, sadece iki dakikalığına denek gruplarından birinden dik bir duruş sergilemelerini, diğer gruptan ise güçsüz bir duruş sergilemelerini istiyor. Güçlü duruş sergileyen deneklerin, testosteron seviyeleri artarken, kortizol seviyelerinin düştüğü; diğer grupta ise bu etkilerin tam aksinin yaşandığı tespit edilmiş. Bir başka deneyinde Cuddy, kendine güvenli duruş sergileyen insanların iş görüşmelerinde daha fazla başarı elde ettiğini saptamış.

Dolayısıyla, güçlü ve kendine güvenen bir duruş, stresimizi azaltıp gerçekten de kendine güvenimizi artırıyor.

2. Sarılmak ve Dokunmak

shutterstock_318255056Oksitosin, yani genel adıyla sarılma hormonu, ruh halimiz üzerinde doğrudan etkisi bulunan bir başka hormon. Vücutta oksitosin düzeyinin artması, bizi daha rahat ve dingin yapıyor. Psikolog Alex Korb’a göre, dinginlik veren oksitosin, etrafımızda olup biten negatif ve tehdit sayılabilecek olaylara daha rahat yaklaşmamızı sağlıyor. Vücutta oksitosini artırmanın yolu ise, sarılmaktan, el sıkışmaktan, dostça omuza vurmaktan ve orgazmdan geçiyor. Bir insana dokunmanın yanında, yumuşak bir nesneye dokunmanın da benzer bir etkisi oluyor. “Sıcaklık hissinin oksitosin üzerinde doğrudan etkisi var” diyor Alex Krob. “Sarılacak biri yoksa etrafınızda, sıcacık bir battaniye hatta bir bardak sıcak çay, sıcak bir duş yetecektir.”

3. Gülümsemek

 

YAŞAM---Ruh-Halinizi---1Yüz kaslarımızın ruh halimiz üzerinde en az hormonlar kadar etkisi bulunuyor. 1988 yılında yapılan bir deneyde, yüz kaslarındaki ruh halimizle birebir bağlantılı olduğu tespit edilmiş. Bu deneyde, Fritz Stack ve iş arkadaşları, bir grup deneğe dişlerinin arasında bir kalem ile, diğer gruba ise dudakları arasında bir kalem ile çizgi film izletiyor. Dişlerin arasındaki kalem gülümsemeye benzer bir kas hareketi sağlarken, dudakların arasındaki kalem somurtmaya benzer bir kas hareketine neden oluyor. Daha sonra denek gruplarına çizgi filmin ne kadar komik olduğu sorulduğunda, dişleri arasında kalem tutan grup çok eğlendiğini, diğer grup ise o kadar da zevk almadıklarını söylüyor. Sonuçta gülümsemenin farkı ortaya çıkıyor.

Uzun lafın kısası, beynimiz olumsuz düşüncelerle kaplanmışken, çıkış yolu bulamadığımız zamanlarda, bir gülümseme, bir duruş değiştirme ya da birine sarılma ruh halinizi bir anda değiştirmenizi sağlayabilir.

Kaynak: Life Hack

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.