Daha Fazla Gülümsemek İçin 6 Neden!

Gönderilme Zamanı11 Ağustos 2016 - 16:42
13
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

YAŞAM - GÜLÜMSEMEKGülümsemek, eğlenceli ya da sevimli şeylere karşı yapılan istemsiz tepki gibi gözükebilir, fakat bundan daha fazlasıdır. Araştırmalar gösteriyor ki; isteksiz ya da istekli olarak gülümsemenin; stres seviyesini azaltarak, insan ruhu üzerinde olumlu etkileri bulunuyor ve hatta etrafındaki insanları da daha mutlu hissettiriyor. İşte, sizlere daha fazla gülümsemek için 6 neden!

1. Gülümsemek Bulaşıcıdır!

Ne kadar çok gülümsersen, etrafındaki insanların da sana benzer şekilde gülümseyerek tepki verdiğini göreceksin. İstemsizce yapıldığı görünen bu davranışın, zamanla alışkanlık kazanarak bir gülümseme zinciri oluşturacağını unutmayın! Araştırma sonuçları da gösteriyor ki; gülümseyen bir insan gördüğümüz de beynin yüzsel hareketini sağlayan bölgesi harekete geçerek, gülümseme tepkisi vermemizi yol açıyor!

2. Gülümsemek, Stres ve Korkuyu Azaltıyor!

Stresli durumlarda gülümsemek kolay değildir, ancak araştırma sonuçları böylesi durumlarda bile gülümsemenin oldukça faydalı olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmaya katılan katılımcılar, stresli durumlara gülümseyerek yaklaştıklarında, kalp atış hızlarının yavaşladığı görülüyor.

3. Gülümsemek Endorfini Arttıryor!

Gülümsediğimizde stres hormonlarının salgılanması yavaşlıyor ve depresyona girmekten kurtuluyoruz. Beyinde salgılanan endorfin hormonları yani mutluluk hormonları hızla artmaya başlıyor.

4. Gülümserken Daha Çekici Oluyorsunuz!

Yapılan araştırmalarda erkeklere göre gülümsemek bir kadını makyajdan çok daha çekici yapıyor. Erkekler ilk buluşmalarında gülümseyen bayanlardan çok daha fazla etkileniyor ve daha kolay aşık oluyorlar. Kadınlarsa, içten ve samimi gülümseyen erkekleri daha çekici ve hoş buluyorlar.

5. Gülümseyince Daha Güvenilir Algılanıyorsunuz!

Eğer birinin güvenini kazanmak istiyorsan, yapman gereken şey oldukça basit; hafif bir tebessüm. Daha kolayı ne olabilir ki? Güven kazanmak belki de en zor şeylerden biridir. Pittsburgh Üniversite’sinde yapılan bir araştırmada, gülümseyen insanların, gülümsemeyen insanlara kıyasla daha fazla güven elde ettikleri gösteriyor.

6. Gülümsemek Daha İyi Bir Lider Yapıyor

Eğer güçlü bir pozisyondaysan ya da daha güçlü bir pozisyonda olmak istiyorsan, gülümsemek başarı için bir anahtar görevi görebilir. Montpellier Üniversite’sinde yapılan araştırmaya göre; gülümsemenin, iyi bir yöneticinin sahip olması gereken özelliklerden daha önemli bir liderlik tekniği olduğunu vurguluyor.

Kaynak: inspiyr.com

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.