Metabolizmanızı Hızlandırmak İçin 6 Kolay Alışkanlık!

Gönderilme Zamanı23 Eylül 2016 - 14:31
127
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

BESLENME-Metabolizmayı-Hızlandırmak-1024x682Eğer formunuza dikkat ediyor ve kilonuzu korumak istiyorsanız en fazla dikkat etmeniz gereken şey metabolizmanız. Çünkü vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerji ve besinin görev merkezi burası. Metabolizmada ortaya çıkan herhangi bir fonksiyon bozukluğu kilo fazlalığı gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. Buradan hareketle fonksiyon bozuklarının önüne geçmek ve metabolizmanızı hızlandırmak için yapmanız gerekenleri sizler için derledik.

1. Öğünlerinizi Planlayın

Metabolizmamız akıllıdır ve günün belirli zamanlarında beslenmeyi alışkanlık haline getirir. Bu yüzden de beslenme zamanına kadar enerjisinin çoğunu harcar. Çünkü yakın zamanda besleneceğini düşünür. Ancak yemek zamanınız planlı değilse, vücudumuz enerjinin ya da besinlerin hangi zamanlarda geleceğini öngöremez ve enerjiyi kullanmak yerine onu depolar.  Bu sorunun önüne geçebilmek adına 3-4 saat arayla yemek yiyerek bedenimizin enerjiyi doğru kullanmasını sağlayabiliriz.

2. Daha Fazla Su İçin

Yeterli su içmenin, etkili çalışan bir metabolizma için büyük önem teşkil ettiği kuşkusuz. Çünkü vücudumuz su ihtiyacı yaşarken daha az kalori yakıyor. İşte bu nedenle daha çok su içerek kalori yakımını hızlandırmamız gerekir. Eğe fazla su içme alışkanlığınız yok ya da su içmeyi sevmiyorsanız, yeşil çay ya da taze sıkılmış meyve sularını tercih edebilirsiniz.

3. Daha Fazla Egzersiz Yapın

Yürüyüş, koşu, dans, egzersiz yani her türlü fiziksel faaliyet metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda düzenli egzersiz yapmak kas dokularını güçlendirir ve dayanıklılığımızı artırır.

4. Erken Kalkın

Güneş ışığının metabolizmamız üzerinde olumlu etkisi vardır.  Gece ve gündüz geçişlerinden etkilenen metabolizmamız, enerji tüketimini gün ışığını da hesaba katarak ayarlamaktadır. Bu nedenle özellikle sabah güneşinden faydalanmakta yarar var.

5. Karbonhidrat Tüketimini Kesmeyin!

Karbonhidrat tüketimini tamamen yasaklayan diyetlerle kendinize yüklenmeyin. Uygun bir şekilde seratonin sentezleyebilmek için yeterli oranda karbonhidrata da ihtiyaç var. Karbonhidratı tamamen kesmek, beyin faaliyetlerinizi de olumsuz etkiler. Ki bu vücudunuza verebileceğiniz en büyük zararlardan biridir.

6. Meyve ve Sebzeyi Daha Fazla Tüketin!

Bitkilerin her türlü yenebilen kısmını olutşuran sebze ve meyveler vücudun sindirimini hızlandırır. Doygunluk hissini artıran sebze ve meyveler, bağışıklık sistemini güçlendirerek metabolizmanın hızlanmasına destek olur.

Kaynak: Bright Side

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.